Cmentarz komunalny w Izabelinie

Regulamin

 

REGULAMIN CMENTARZA KOMUNALNEGO

 

§1

Postanowienia ogólne.

 

1.     Cmentarz komunalny utworzony został przez Gminę Izabelin w celu zapewnienia miejsca pochówku w szczególności dla zmarłych mieszkańców Gminy Izabelin i Parafii Laski.

2.     Cmentarz zlokalizowany jest przy ul. Dolina Jozafata i stanowi mienie Gminy Izabelin, którego zarządcą jest Wójt Gminy Izabelin.

3.     Cmentarzem administruje Urząd Gminy Izabelin.

4.     Dane o administratorze cmentarza (nazwa, adres, telefon, godziny urzędowania) winny być umieszczone w widocznym miejscu na terenie cmentarza.

5.     Wszelkie formalności związane z nabyciem miejsca pod grób załatwia administrator cmentarza komunalnego w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 15.00.

6.     Wszelkie formalności związane z pochówkiem zmarłych oraz wykonaniem grobu załatwia administracja cmentarza komunalnego w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 – 15.00.

 

§2

Zasady korzystania z cmentarza.

 

1.     Osoby przebywające na terenie cmentarza obowiązane są do zachowania ciszy, powagi i szacunku należnego zmarłym.

2.     Na terenie cmentarza zabrania się:

1)      przebywania osobom pod wpływem alkoholu oraz środków odurzających,

2)      wnoszenia i spożywania napojów alkoholowych oraz palenia tytoniu,

3)      przebywania dzieciom do lat 14 bez opieki,

4)      wprowadzania zwierząt,

5)      niszczenia grobów i pomników,

6)      samodzielnego sadzenia i usuwania drzew oraz krzewów,

7)      niszczenia rabat oraz zbierania wszelkiego rodzaju roślin, kwiatów, grzybów, owoców, nasion,

8)      rzucania śmieci i ich składowania poza miejscami to tego wyznaczonymi,

9)      prowadzenia działalności handlowej.

3.     Cmentarz jest otwarty i przebywanie na nim jest dozwolone:

1)      w okresie wiosenno-letnim od 1 maja do 30 września w godzinach od 7.00 do 21.00,

2)      w okresie jesienno-zimowym od 1 października do 30 kwietnia w godzinach od 7.00 do zmroku,

3)      w dniach 31 października oraz 1 i 2 listopada przez całą dobę.

4.     Wieszanie nekrologów i innych ogłoszeń oraz reklam, dozwolone jest w miejscach do tego wyznaczonych.

 

§ 3

Zasady nabywania miejsca pod grób i dokonywania pochówku.

 

1.     Nabycie miejsca pod grób następuje w drodze tzw. aktu własności grobu. Akt własności grobu zawiera między innymi dane osobowe nabywcy, rodzaj oraz oznaczenie grobu. Rejestr aktów własności grobu prowadzi administrator.

2.     W celu nabycia miejsca pod grób należy przedstawić dowód osobisty oraz dokument potwierdzający stałe zamieszkiwanie na terenie gminy lub parafii.

3.     Dodatkowo przyjęcie zwłok do pochowania na cmentarz następuje po przedstawieniu dokumentu lub dokumentów określonych w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Jedynie w przypadku braku tych dokumentów, administrator ma prawo odmówić wykonania pochówku.

4.     Księgę cmentarną prowadzi administrator. Księga zawiera dane osób, które zostały na cmentarzu pochowane, rodzaj oraz oznaczenie grobu.

5.     Pogrzeby odbywają się w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.30 do godziny 15.00.

6.     W przypadkach szczególnie uzasadnionych, administrator umożliwi zorganizowanie pogrzebu w innych dniach i godzinach.

7.     Zgłoszenia pogrzebu dokonuje rodzina osoby zmarłej, uprawniona instytucja lub organ w biurze administratora cmentarza, na podstawie przedłożonej karty zgonu zarejestrowanej w Urzędzie Stanu Cywilnego.

8.     Rodzina lub uprawniony organ, instytucja zgłaszając pogrzeb określa sposób przebiegu ceremonii pogrzebowej.

 

§4

Urządzanie grobów i ich utrzymanie.

 

1.     Na terenie cmentarza urządza się następujące miejsca pochówku:

1)      groby tradycyjne ziemne pojedyncze, przeznaczone do pomieszczenia jednej trumny,

2)      groby tradycyjne murowane pojedyncze (z jedną komorą), przeznaczone do pomieszczenia jednej trumny,

3)      groby tradycyjne murowane pojedyncze (z dwoma komorami), przeznaczone do pomieszczenia dwóch trumien,

4)      groby tradycyjne murowane rodzinne, (z czterema komorami), przeznaczone do pomieszczenia czterech trumien, składające się z dwóch połączonych w poziomie miejsc grzebalnych (bez przejścia pomiędzy nimi),

5)      groby urnowe murowane pojedyncze,

6)      groby urnowe murowane rodzinne,

7)      nisze w ścianie urnowej,

8)      groby dziecięce,

9)      miejsca rezerwowane, stanowiące miejsce przeznaczone do pochowania określonej osoby, udostępniane za jej życia.

2.      Wymiary dla poszczególnych rodzajów grobów powinny być zgodne z obowiązującym rozporządzeniem w sprawie wymagań, jakie muszą spełniać cmentarze, groby i inne miejsca pochówku zwłok i szczątków.

3.     Miejsce pochówku (groby tradycyjne i urnowe, ziemne i murowane oraz miejsca zarezerwowane pod groby) nie mogą być przedmiotem obrotu wtórnego, w szczególności dokonywanego w celach zarobkowych.

4.     Dopuszcza się możliwość zwrotu zarządcy cmentarza miejsc zarezerwowanych. Rozliczeniu podlega wyłącznie opłata za miejsce pochówku.

5.     Poszczególne rodzaje grobów wymienione w § 4 ust. 1 sytuowane są na polach wskazanych zgodnie z planem cmentarza oraz wykazem pól w celu ujednolicenia zabudowy.

6.     Osoby wykupujące na cmentarzu miejsca przyszłego pochówku do czasu wybudowania nagrobka zobowiązane są do utrzymania ich w należytym porządku z równoczesnym oznakowaniem tabliczką "REZERWACJA - MIEJSCE WYKUPIONE". Wykupienie miejsca pochówku w polu przeznaczonym na pomniki i grobowce zobowiązuje jednocześnie do wybudowania piwniczki w terminie ustalonym z administratorem.

7.     W przypadku zgłoszenia osoby uprawnionej rezygnacji z miejsca wolnego usytuowanego w obrębie grobu rodzinnego ziemnego rezygnacja zostanie przyjęta tylko pod warunkiem możliwości wykorzystania tego miejsca do wykonania oddzielnego miejsca pochówku z zachowaniem wymaganych na podstawie obowiązujących przepisów, odległości od grobów sąsiednich.

8.     W przypadku nie uiszczenia opłaty przedłużającej termin ważności uprawnień do danego miejsca pochówku, miejsce to będzie podlegać likwidacji.

9.     Likwidacja istniejącego grobu jest poprzedzona informacją umieszczoną na miejscu pochówku na co najmniej 3 miesiące przed terminem likwidacji.

10.   Z czynności związanych z likwidacją miejsca pochówku administrator sporządza protokół.

11.   Porzucone nagrobki z grobów likwidowanych administrator cmentarza usuwa z terenu cmentarza.

12.   Miejsce pochówku po ekshumacji związanej z przeniesieniem zwłok w inne miejsce, pozostaje do dyspozycji zarządcy cmentarza po rezygnacji dysponenta grobu, a opiekunowi grobu zwraca się procentową część wniesionej opłaty pomniejszonej o należność za każdy rozpoczęty rok kalendarzowy użytkowania grobu.

13.   Wykonawca grobu lub nagrobka po zakończeniu prac zobowiązany jest do posprzątania terenu robót oraz wywiezienia i zagospodarowania powstałych odpadów zgodnie z obowiązującą ustawą o odpadach.

14. Utrzymywanie w należytym stanie kaplicy, wolnych kwater grzebalnych, alejek i ścieżek, drzewostanu, ogrodzenia cmentarza, punktu czerpalnego wody oraz systematyczne wywożenie odpadów należy do obowiązków administratora.

15.   Utrzymywanie w należytym stanie grobów, przestrzeni między grobami oraz zarezerwowanych miejsc należy odpowiednio do użytkowników grobów lub osób uprawnionych do pochowania.

16.   Odpady powstałe przy porządkowaniu grobów należy umieszczać w śmietnikach zlokalizowanych na terenie cmentarza.

17.   Zarządca ma prawo wezwać pisemnie opiekuna grobu do usunięcia niewłaściwie usytuowanych lub rażąco nieestetycznych (uszkodzonych) elementów wyposażenia miejsca pochówku: roślin, ławek, rzeźb, płotków itp. Nie zastosowanie się do wezwania w wyznaczonym terminie spowoduje usunięcie powyższych elementów przez zarządcę na koszt opiekuna grobu.

 

§5

Zasady wykonywania usług kamieniarskich i budowlanych.

 

1.     Uprzedniego zgłoszenia i uzyskania pisemnego zezwolenia wymaga:

1)      wykonanie wszelkiego rodzaju usług kamieniarskich i budowlanych,

2)      budowa nagrobka wykraczającego poza granice powierzchni grobu,

3)      wjazd i poruszanie się po terenie cmentarza pojazdów, wózków transportowych, rowerów w celach związanych ze świadczeniem usług kamieniarskich i budowlanych;  w wyjątkowych przypadkach wjazd innych pojazdów jest możliwy jak dla pojazdów świadczących usługi,

4)      przenoszenie i wynoszenie z cmentarza nagrobków i ich elementów oraz innych elementów cmentarza,

5)      sadzenie oraz usuwanie drzew i krzewów,

6)      wykładanie przejść między grobami płytkami chodnikowymi, kostką brukową lub innymi materiałami,

7)      umieszczanie ławek w obrębie grobu.

2.     Zezwolenie na prowadzenie prac, o których mowa w ust. 1, wydaje administrator, a ich rozpoczęcie poprzedzone jest przekazaniem terenu budowy.

3.     Zgłoszenie robót winno zawierać:

1)      nazwę firmy, imię, nazwisko i adres wykonawcy,

2)      lokalizację i numer grobu,

3)      nazwisko i imię pochowanej osoby,

4)      wymiar nagrobka,

5)      rodzaj prac.

4.     Przekazanie terenu budowy wykonawcy robót następuje w formie pisemnego zezwolenia administratora cmentarza, które powinno zawierać:

1)      imię i nazwisko wykonawcy robót lub nazwę firmy,

2)      adres wykonawcy,

3)      lokalizację miejsca robót: kwatera, rząd, grób oraz nazwisko osoby zmarłej,

4)      rodzaj prowadzonych robót,

5)      wymiary wytyczonego miejsca,

6)      ustalenia dotyczące transportu materiałów, ziemi, gruzu oraz nagrobków lub elementów nagrobków przeznaczonych do wywozu,

7)      sposób zabezpieczenia grobów i nagrobków znajdujących się w sąsiedztwie prowadzonych robót,

8)      oświadczenie, w którym wykonawca robót zobowiązuje się do przestrzegania obowiązujących na cmentarzu zasad prowadzenia robót, w szczególności do wywozu gruzu, ziemi i innych pozostałości po robotach budowlanych, a także naprawienia wszelkich powstałych w wyniku prac szkód oraz przywrócenia otoczenia do stanu poprzedniego.

5.     Administrator cmentarza dokonuje odbioru robót i sporządza protokół odbioru.

6.     Administrator cmentarza może odmówić wydania zezwolenia, o którym mowa w ust. 2 wykonawcy robót, który uprzednio wykonał roboty niezgodnie z warunkami zezwolenia, do czasu usunięcia nieprawidłowości lub zapłaty kosztów wykonania zastępczego poniesionych przez zarządcę cmentarza.

 

§6

Opłaty.

 

Opłaty na cmentarzu komunalnym pobiera się w wysokości określonej w Zarządzeniu Wójta Gminy Izabelin w sprawie ustalenia opłat na cmentarzu komunalnym.

 

§7

Postanowienia końcowe.

 

W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem mają zastosowanie przepisy Ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 887 z późn. zm.) oraz stosownych aktów wykonawczych.

up